.

En ganske almindelig lørdag i januar måned.

Nogen har måske den opfattelse, at aktivitetsniveauet i Ringsted Ro- og Kajakklub er på lavpunktet i disse mørke og kolde vintermåneder. Det er langt fra tilfældet. I dag lørdag 12. januar startede dagen umiddelbart før solopgang med 12 morgen- og eliteroere, som i 5 både tilbagelagde tilsammen knap 65 km over et par timer i løbet af formiddagen. Umiddelbart efter at roerne havde lagt fra broen, stod klubbens vinterbaderne klar til den kolde dukkert. I alt 25 friske m/k tog sig flere dyp i det én grad kolde vand efterfulgt af en tur i saunaen.
Kl. 1000 ankom 10 roere fra Holbæk Kano- og Kajakklub, som havde arrangeret udflugt til vores dejlige sø, og som lånte klubhuset til omklædning og frokost.
Ved frokosttid tog 6 af klubbens egne medlemmer af kajakgruppen en tur på søen og føjede yderligere 71 km til klubbens statistik.
Kl. 1400 indledte vores to erfarne instruktører i Kajakafdelingen den første del af et IPP-3 teorikursus, hvor der deltog 7 medlemmer, som gerne vil videreuddannes. Kurset fortsætter mandag aften.
Dagen igennem var præget af kedeligt regnvejr og lidt tynd is i den sidste del af søen, men det kunne ikke forhindre, at omkring 60 personer på denne ene dag har nydt godt af de fritidsaktiviteter, som Ringsted Ro- og Kajakklub danner rammer for. Klubben håber, at vi fortsat kan sikre, at vores aldrende faciliteter er attraktive og brugbare for medlemmerne.
Per Bigum, Næstformand

Comments are closed.